Jak opodatkować sprzedaż samochodu na złom?

Samochody nie są wieczne. Nadchodzi taki moment, w którym są już niesprawne i trzeba się ich pozbyć. Większość kierowców oddaje uszkodzone samochody na złom. Czasem trafiają się jednak kupcy, którzy chcą nabyć niesprawny pojazd. Taka sprzedaż wiąże się z odpowiednim opodatkowaniem. Jakie są zasady rozliczania podatków przy sprzedaży samochodu przeznaczonego na złom?

Sprzedaż pojazdu na złom a podatek

Gdy zachodzi sytuacja sprzedaży pojazdu przeznaczonego na złom, podatek rozlicza nabywca, nie sprzedawca (oboje muszą być podatnikami VAT). Zachodzi tzw. odwrotne obciążenie. Takie założenie funkcjonuje w myśl załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Aby cała transakcja przebiegła pomyślnie, przed sprzedaniem pojazdu dawny właściciel musi sprawdzić, czy nabywca ma status podatnika VAT. Może tego dokonać elektronicznie, np. za pośrednictwem portalu internetu MF.

Podczas wystawienia faktury, sprzedawca nie wpisuje do niej stawki ani kwoty podatku. Musi w niej jedynie zamieścić słowa „odwrotne obciążenie”, dzięki którym wiadomo już, że to nabywca musi rozliczyć VAT.

Deklaracje VAT

Dawny właściciel pojazdu ma jeszcze jeden obowiązek. Kwotę netto, którą uzyskał od nabywcy, musi wykazać w pozycji 31 deklaracji VAT-7. Musi także złożyć druk VAT-27, za którego pośrednictwem informuje urząd skarbowy o danych nabywcy i wartości sprzedaży samochodu.

Nabywca natomiast musi wypełnić inne druki. W deklaracji VAT-7 powinien wypełnić pozycję 34 (wpisać kwotę netto nabytego samochodu) i 35. Podatek musi zostać doliczony do ceny zakupu pojazdu. Można go uwzględnić na odwrocie faktury otrzymanej od dawnego właściciela.

Co jeśli nabywca nie jest podatnikiem VAT?

Może zdarzyć się sytuacja, gdy nabywca nie jest podatnikiem VAT. Wtedy sprzedawca musi koniecznie doliczyć do ceny sprzedaży kwotę VAT. Samochód jest sprzedawany po cenie brutto.

Inne sposoby pozbycia się samochodu na złom

Samochód, który jest niesprawny i nadaje się tylko na złom, najlepiej oddać na złomowisko. Jest to legalne miejsce, w którym odbywa się złomowanie pojazdów – zarówno osobowych, jak i dostawczych. Za oddanie pojazdu na złom również można otrzymać określoną kwotę (jest ona wypłacana klientom od ręki). Złomowiska najczęściej mają w swojej ofercie lawety, dzięki którym odbiorą niesprawne auto.

Firma Skup Samochodów za Gotówkę jest legalnym złomowiskiem, gdzie pracownicy skupują samochody w każdym stanie. Przedsiębiorstwo zajmuje się także skupem złomu i urządzeń RTV, AGD, a także sprzedażą złomu stalowego i samochodów używanych.