Dom i ogród

Dlaczego warto jest kupować mieszkania na ostatnich piętrach budynków?

Piętro, na którym znajduje się mieszkanie, po wybraniu lokalizacji osiedla mieszkaniowego, dla wielu osób jest jednym z głównych kryteriów wyboru. Część osób chce mieszkać na parterze, ale dla większości wyższe piętro jest dodatkowym atutem, który jest w stanie ich skłonić do podjęcia decyzji zakupowej. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety mieszkań na ostatnich piętrach budynków.

Niższe koszty eksploatacji mieszkania

Wiele osób za jedną z najważniejszych zalet mieszkań na ostatnich piętrach budynków uznaje to, że ze względu na to, że jest w nich cieplej i jaśniej, są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Na ostatnie piętra ciepło przechodzi z niższych kondygnacji, dzięki temu nie trzeba ponosić tak wysokich kosztów ogrzewania. Zmniejsza się również koszt oświetlenia, ponieważ do takich mieszkań dochodzi po prostu więcej światła dziennego. W sezonie zimowym, kiedy dni robią się bardzo krótkie, różnice w konieczności zapalenia światła pomiędzy ostatnimi piętrami budynku a piętrami niższymi mogą wynosić nawet kilkadziesiąt minut.

Większa prywatność

Mieszkając na ostatnim piętrze zwiększa się także prywatność.  W tym przypadku bowiem znacznie zmniejsza się ilość sąsiadów i innych osób, z którymi moglibyśmy wchodzić w jakąś interakcję na klatce schodowej. Z drugiej strony jest również mniejsze ryzyko tego, że będziemy obserwowani przez sąsiadów przez okna. W tym przypadku jedynymi osobami, które mogą mieć wgląd w to, co dzieje się u nas w mieszkaniu są sąsiedzi, którzy mieszkają na naszym poziomie, a i to nie zawsze.

Większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko włamania

Ważnym argumentem za kupnem mieszkania na ostatnim piętrze budynku jest także bezpieczeństwo i zmniejszone ryzyko włamania. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą, która oferuje przede wszystkim mieszkania pod Warszawą:

Bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko włamania to bardzo często przytaczany argument przez osoby, które szukają mieszkań na ostatnich piętrach budynków. W tym przypadku jest przede wszystkim znacznie niższe, a czasami zerowe ryzyko tego, że do mieszkania spróbuje ktoś się włamać przez okno. Z tego względu planując dodatkowe zabezpieczenia, wystarczy tylko zainwestować w lepsze drzwi zewnętrzne. Według statystyk, złodzieje, którzy nie mają szczegółowego planu włamania, na początku dużo częściej próbują najpierw się dostać do mieszkań, które się znajdują na niskich piętrach. Rzadko kiedy w takich przypadkach wchodzą wyżej niż na drugie piętro.

Piękny widok z okien

Kolejnym argumentem, który przemawia za kupieniem nowego mieszkania na ostatnim piętrze budynku jest piękny widok z okna. Im wyżej usytuowane jest mieszkanie, tym ten widok będzie lepszy, ponieważ nic go nie będzie zasłaniało. Na ostatnim piętrze budynku na pewno jest też ciszej, ponieważ do mieszkania dochodzi znacznie mniej hałasu z zewnątrz.

A czy mieszkania na ostatnich piętrach mają jakieś wady?

Największą wadą mieszkań na ostatnich piętrach budynków zazwyczaj jest ich cena, która jest wyższa niż ceny innych mieszkań w danej inwestycji. To jednak świadczy o tym, że takie mieszkania mają naprawdę najwięcej zalet i są najchętniej wybierane przez klientów.