Dom i ogród

Czy ozonowanie wnętrz może być szkodliwe?

W dobie pandemii zakaźnej choroby COVID-19 zainteresowanie ozonatorami, czyli urządzeniami wytwarzającymi ozon, ciągle rośnie. Trudno się temu dziwić, ponieważ ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń. Można używać ich zarówno w zaciszu własnego domu, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Ozon ma silne działanie utleniające i biobójcze, dlatego powstaje pytanie, czy jego wykorzystywanie jest bezpieczne dla ludzi?

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu, która charakteryzuje się silnym działaniem utleniającym i biobójczym. Jest to cząsteczka niestabilna, dlatego w miarę szybko rozpada się na tlen cząsteczkowy i atomowy. To reaktywna forma tlenu, dlatego przebywanie w pomieszczeniach, w których stężenie tego gazu jest wysokie, ma negatywny wpływ na organizm człowieka. 

Właśnie dzięki tym właściwościom można go wykorzystywać do dezynfekcji, gdyż prowadzi do peroksydacji, czyli utleniania lipidów w błonach komórkowych organizmów żywych. Oznacza to, że trwale je uszkadza, co w przypadku ludzi prowadzi do rozwoju stanów zapalnych, a w przypadku mikroorganizmów – skutecznie je zabija. Utlenianie ścian komórkowych bakterii, grzybów, roztoczy czy wirusów unoszących się w powietrzu oraz osiadłych na powierzchniach mebli lub innych przedmiotów codziennego użytku doprowadza do błyskawicznego unicestwienia tych niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmów. Ozonatory, które można nabyć np. w firmie Klimawent, to urządzenia minimalizujące ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym.

Dlaczego podczas ozonowania nie wolno przebywać w dezynfekowanym pomieszczeniu?

Ozonowanie to skuteczny zabieg dezynfekujący wnętrza, w których przebywają ludzie. Aby był całkowicie bezpieczny dla użytkowników, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Przede wszystkim podczas ozonowania żaden człowiek ani zwierzę nie może przebywać w dezynfekowanym pomieszczeniu. Można do niego wejść dopiero wtedy, gdy ozonator przestanie wytwarzać ozon, a lampka sygnalizacyjna umieszczona na ozonatorze zgaśnie. Najlepiej od razu dokładnie przewietrzyć zdezynfekowane pomieszczenie. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym stężenie ozonu jest wysokie, może negatywnie odbić się na ludzkim zdrowiu. Ozon może bowiem:


• wywoływać ataki kaszlu,
• powodować uczucie bólu i drapania w gardle,
• zaostrzać przebieg przewlekłych chorób płuc i dróg oddechowych,
• wywoływać ataki astmy,
• powodować zapalenie błony śluzowej nosa,
• powodować zapalenie błony śluzowej gardła,
• wywoływać zapalenie spojówek.

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla ludzi?

Ozonowanie to zabieg, który jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, jeżeli stosują się do podstawowych zasad opisanych w instrukcji obsługi ozonatora. Efektem ozonowania jest szybkie i skuteczne zabicie wszystkich bakterii, wirusów, roztoczy oraz grzybów unoszących się w powietrzu i znajdujących się na różnych powierzchniach. Dzięki ozonowaniu można również pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. To doskonała metoda wykorzystująca właściwości naturalnego gazu, który wykazuje działanie biobójcze. Decydując się na zastosowanie ozonatora we własnym domu, trzeba jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowa eksploatacja tego urządzenia może mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników.