Dom i ogród

Płyty betonowe na ścieżki ogrodowe – hit czy kit?

Urządzenie pięknego ogrodu jest marzeniem każdego właściciela domu. Jednym z nieodłącznych elementów przydomowej zieleni są ścieżki, po których można się poruszać. Popularnym rozwiązaniem są te wykonane z płyt betonowych. Jest to jednak rozwiązanie, które posiada tak samo dużo zwolenników jak i przeciwników. W jaki sposób wykonać ścieżki, aby zachowały swój wygląd na lata, odpowiemy w poniższym artykule.

Ścieżki w ogrodzie – Beton Kraków

Jedną z głównych zalet betonu jest jego trwałość. Oczywiście będzie tak tylko wtedy jeśli wybierzemy produkt dobrej jakości. Warto przed zakupem sprawdzić opinie o zakładzie, który go sprzedaje. Duża liczba zadowolonych użytkowników świadczy o wysokiej jakości sprzedawanego materiału. Kolejną zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość imitowania innych materiałów. Płyty betonowe mogą przypominać dużo droższe kamienie takie jak piaskowiec czy wapień, ale także drewno i ceramikę. Wykonanie z niego ścieżek sprawi, że będziemy cieszyć się nimi przez długie lata.

Do jakiego ogrodu płyty betonowe?

Główną zaletą betonu jest jego uniwersalność. W zależności od stylu w jakim będzie wykonany i użyty, może pasować zarówno do starej architektury jak i nowoczesnego i awangardowego budownictwa. Ogrody płytami betonowymi znajdziemy przy starych pałacach, drewnianych domkach na wsi czy nowoczesnych osiedlach w centrach miast. To doskonałe rozwiązanie do każdego stylu.

Płyty betonowe w ogrodzie

Wykonanie ścieżek w ogrodzie z płyt betonowych niesie również za sobą korzyści ekonomiczne. Materiał ten jak już wcześniej wspomniano jest trwały, wytrzymały na zewnętrzne warunki atmosferyczne oraz na długotrwałą eksploatację. Nie bez przyczyny to właśnie z tego materiału wykonuje się często chodniki i ścieżki rowerowe w miastach. Potrafią one przetrwać nawet kilkanaście lat bez żadnych uszkodzeń przy zmiennych warunkach i bardzo intensywnym użytkowaniu. Większość uszkodzeń tego typu konstrukcji powstaje zimą podczas kontaktu z wodą i solą. Jednak w przydomowych warunkach najczęściej nie używamy soli do odlodzenia ścieżek. Dzięki temu trwałość płyt betonowych będzie jeszcze większa. W przeciwieństwie do innych rozwiązań jak np. ścieżki drewniane nie wymaga on konserwacji, a w wielu przypadkach nawet specjalnego podłoża. Płyty można układać bezpośrednio na ziemi po wcześniejszym jej wyrównaniu.

Gdzie wykorzystać płyty betonowe?

Przede wszystkim płyty betonowe warto użyć do wyznaczenia ścieżek w ogrodzie. Można jednak wyłożyć nimi taras czy podjazd. To sprawdzone rozwiązanie, które dodatkowo jest łatwe w utrzymaniu czystości. Przede wszystkim nie widać na nim zanieczyszczeń. Jeśli jednak dojdzie do zabrudzenia, bez problemu większość z nich można wyczyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej. Wiele osób wykonuje również schody przy domu z płyt betonowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie w taki sposób podłogi w drewutni. Następnie można ułożyć na niej palety i dopiero drewno. Dzięki temu będzie ono posiadało wentylację od spodu co zapewni, że będzie szybciej schło.