Jakie kroki warto podjąć, gdy cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem dotyczący przede wszystkim kobiet, choć zdarza się, że występuje również u mężczyzn. Nietrudno domyślić się, że dolegliwość ta w dużym stopniu potrafi skomplikować codzienne funkcjonowanie, być przyczyną zakłopotania i frustracji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z objawami wysiłkowego nietrzymania moczu. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, sprawdź, co możesz zrobić, by zminimalizować jego przyczyny i skutki.
Objawy i przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to rodzaj zaburzenia związanego z osłabieniem mięśni w obrębie dna miednicy i zbyt lekkim zamykaniem cewki moczowej. Efektem tego jest brak uczucia parcia oraz mimowolne wydobywanie się moczu na zewnątrz – głównie w czasie czynności, w której nastąpił wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się to przy cięższym wysiłku fizycznym, ale również podczas kasłania czy kichania.
Jak pokazują badania, wysiłkowe nietrzymanie moczu zdecydowanie częściej dotyka kobiet. Jedną z podstawowych przyczyn problemu jest bowiem poród – zwłaszcza gdy odbywa się siłami natury, jest skomplikowany, trwa długo, został wywoływany za pomocą oksytocyny lub gdy masa dziecka jest zbyt duża. Dolegliwość w wielu wypadkach pojawia się również wskutek m.in. otyłości, zaparć, schorzeń płuc, udaru mózgu, wahań hormonów po menopauzie, przebytych zabiegów w obrębie podbrzusza lub prostaty.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co robić?
Mimowolne popuszczanie moczu jest sporym problemem codziennego życia, wywołującym wstyd, stres i pogorszony nastrój. Pacjenci mogą jednak podjąć kroki, by zredukować skutki dolegliwości. Jedną z metod jest ćwiczenie mięśni Kegla (dna miednicy) – sposób ten może być skuteczny zwłaszcza u osób, u których problem z nietrzymaniem moczu nie jest jeszcze zbyt uciążliwy. Przy bardziej nasilonych objawach specjaliści polecają inne sposoby fizykoterapeutyczne, np. elektrostymulację, której celem jest pobudzenie mięśni do skurczów za pomocą wysyłanych impulsów. Symptomy zaburzenia złagodzić można również farmakoterapią. Każda z metod leczenia musi oczywiście odbywać się pod okiem specjalisty.
Zanim jednak pacjentowi uda się pokonać problem, ma szansę radzić sobie ze skutkami wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą odpowiednich środków higienicznych. Na rynku dostępne są różnorodne produkty chłonne (np. popularnej marki Elly), które zatrzymują wyciekającą wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Bardzo pomocnym na co dzień rozwiązaniem są specjalne, niezwykle cienkie wkładki higieniczne. Zaprojektowano je w taki sposób, by zapewnić pacjentce maksymalną ochronę, dyskrecję i pewność siebie – nie ma tu mowy o wydostawaniu się cieczy lub pojawieniu niepożądanej woni. Jeśli problem jest nasilony, wówczas skorzystać można z chłonnej bielizny, która daje dodatkowy komfort i zabezpieczenie przez całą dobę.
Dzięki produktom chłonnym Elly osoby z wysiłkowym nietrzymaniem moczu mogą żyć zupełnie normalnie. Codzienne stosowanie wkładek lub bielizny chłonnej sprawia, że nie trzeba ograniczać spotkań towarzyskich, rezygnować z ulubionej aktywności, pracy czy wyjazdów.