Zdrowie i uroda

Jak wybrać odpowiednie plastry do oklejania?

Plastry do tapingu stosowane są w metodzie uśmierzania bólu zwanej plastrowaniem dynamicznym. Technika to polega na oklejeniu fragmentów ciała odpowiednim rodzajem plastra. Sposób aplikacji, jak i dobór odpowiedniego rodzaju taśmy powinien być ściśle dopasowany do leczonego schorzenia. Jakie są rodzaje taśm do tapingu i formy terapii kinesiotapingu?

Rodzaje taśm do tapingu

Specjalistyczne taśmy mogą być naklejane na obolałe fragmenty ciała. Są elastyczne, zatem doskonale dopasowują się do sylwetki oraz wytrzymałe. Można je stosować także podczas kąpieli. Tape kinesio to bawełniane plastry, które nasączone są akrylowym klejem aktywującym się w czasie kontaktu ze skórą. Nie zawierają środków farmaceutycznych uśmierzających ból, a ich działanie opiera się wyłącznie na stymulowaniu tkanek skórnych. Występują w różnych kolorach oraz w wielu różnych rozmiarach. Dwa podstawowe rodzaje taśm to:

  • Elastyczne plastry do tapingu – służą do łagodzenia dolegliwości bólowych, zmniejszania obrzęków i poprawy kondycji mięśni. Często stosowane pomocniczo podczas zabiegów fizjoterapeutycznych;
  • Nieelastyczne taśmy kinesio – mają działanie stabilizujące i mogą odciążać partie ciała. Wspomagają leczenie kontuzji.

Zarówno elastyczne taśmy kinesio, jak i tejpy sztywne można kupić w sklepie z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, który oferuje bogaty asortyment akcesoriów do kinesiotapingu.

Jakie właściwości mają taśmy do tapingu?

Tape kinesio mogą odznaczać się różnymi parametrami, które wpływają na ich skuteczność oraz zakres stosowania. Jednym z nich jest rozciągliwość taśm. Standardowe plastry wykonane z bawełny mogą osiągać elastyczność na poziomie maksymalnie 140%, natomiast taśmy dla osób aktywnych fizycznie wykonuje się z wiskozy, która rozciąga się nawet do 180%. Bardziej elastyczna od bawełny wiskoza jest też bardziej odporna na wilgoć i pot. Z kolei najbardziej elastycznymi spośród taśm do tapingu są plastry nylonowe, po które najczęściej sięgają sportowcy. Mogą rozciągać się nawet do poziomu 200% we wszystkich kierunkach.

Kolejny ważny aspekt to gramatura materiału. Parametr ten pozwala określić, jak bardzo cienki jest materiał. Im niższa gramatura, tym cieńsza może być tkanina, a dla standardowych taśm charakterystyczny jest poziom 160 g/m2. Większa gramatura stosowana jest w przypadku taśm nylonowych, a dzięki gęstemu splotowi nici taśma jest wytrzymalsza i bardziej wytrzymała na naprężenia. Taśmy kinesio mogą występować w kawałkach gotowych do naklejenia lub całych taśm, które trzeba pociąć na odpowiednie fragmenty.