Dom i ogród

Dlaczego warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w domu?

Jeszcze do niedawna systemy klimatyzacyjne kojarzyły się z przestrzeniami biurowymi oraz centrami handlowymi, jednak obecnie stają się standardowym wyposażeniem w obiektach mieszkalnych. Główny powód to oczywiście upowszechnienie technologii, które sprawiło, że klimatyzatory stały się przystępniejsze cenowo. Zastanawiasz się nad montażem takiego urządzenia w swoim domu? W takim razie sprawdź, dlaczego to naprawdę dobry pomysł.

1. Komfort termiczny

Letnie upały stają się coraz bardziej uciążliwe, uniemożliwiając nie tylko wykonywanie podstawowych obowiązków domowych, ale nawet komfortowy wypoczynek. Co więcej, zbyt wysoka temperatura jest też potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia – dotyczy to przede wszystkim osób starszych lub cierpiących na choroby układu krążenia. Z pomocą systemu klimatyzacyjnego zapomnisz o gorącu w swoich czterech ścianach.

Możliwości nowoczesnych klimatyzatorów nie kończą się jednak wyłącznie na chłodzeniu powietrza. Dostępne na rynku urządzenia pozwalają również ogrzewać domową przestrzeń w chłodniejsze dni. Należy tylko pamiętać, że system klimatyzacyjny raczej nie sprawdzi się jako główne źródło ciepła, a jedynie uzupełnienie innego układu grzewczego – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem i serwisem domowej klimatyzacji. Klimatyzator poradzi sobie jednak wyśmienicie w tzw. sezonie przejściowym, czyli na początku jesieni i pod koniec wiosny – dodaje ekspert.

2.Czyste powietrze

Klimatyzacja dba nie tylko o temperaturę, ale także czystość powietrza, które trafia do Twojego domu. To zasługa filtrów, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia – od kurzu, przez pyłki, aż po drobne insekty. Z tego powodu system klimatyzacyjny jest szczególnie polecany osobom, które cierpią na alergię, astmę oraz inne choroby układu oddechowego. Aktywne filtry mechaniczne oraz chemiczne sprawdzą się jednak równie dobrze, jeżeli żyjesz w dużym ośrodku miejskim lub na wsi, gdzie sąsiedzi wciąż ogrzewają swoje domostwa paląc w klasycznych kopciuchach.

Urządzenia klimatyzacyjne dbają też o prawidłowy poziom wilgotności powietrza w danych pomieszczeniach. Przekłada się to nie tylko na lepsze samopoczucie domowników, ale także stan techniczny samej nieruchomości – system zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia w domu pleśni i grzybów. Jeżeli zależy Ci na jeszcze lepszej ochronie przed drobnoustrojami oraz wirusami, to możesz zdecydować się na model wyposażony w jonizator.

3. Wydajna praca i lepsza jakość snu

Model pracy w systemie home office staje się coraz popularniejszy. Aby wykonywanie służbowych obowiązków w zaciszu własnego domu było jednak komfortowe oraz wydajne, to powinieneś zadbać o właściwą temperaturę – w końcu siedzenie przy komputerze w przegrzanym pokoju nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, prawda? Klimatyzator zadba o właściwą temperaturę powietrza, dzięki czemu będziesz mógł w pełni skupić się na swojej pracy, bez uczucia duszności oraz przemęczenia. Nie bez powodu można znaleźć systemy klimatyzacyjne w większości pomieszczeń biurowych.

W klimatyzowanych pomieszczeniach nie tylko lepiej się pracuje, ale także zdrowiej śpi. Jeżeli próbowałeś kiedyś zasnąć w czasie upału, to z pewnością wiesz, że nie jest to łatwe zadanie. Wzmożona potliwość i panujący zaduch sprawiają, że szybkie zapadnięcie w sen jest niemal niemożliwe. Odpowiednie parametry powietrza zapewniane przez systemy klimatyzacyjne pozwolą Ci sprawnie zasnąć i obudzić się rano w pełni wypoczętym. Jeżeli martwisz się, jednak, że system będzie działał zbyt głośno, to skorzystaj z usług fachowców, którzy optymalnie rozplanują klimatyzację. Katowice są jednym z miast, gdzie znajdziesz fachowe doradztwo w tym zakresie.

4. Wygoda obsługi

Już dawno minęły czasy, kiedy do sterowania klimatyzatorem można było używać wyłącznie panelu zamocowanego na stałe do ściany. Dostępne obecnie urządzenia oferują możliwość zdalnej obsługi. W praktyce oznacza to, że możesz uruchomić system znajdując się nawet poza domem – wystarczy, że skorzystasz z aplikacji na swoim smartfonie. Dzięki takiej funkcjonalności nie będziesz musiał już czekać na schłodzenie czy ogrzanie powietrza po powrocie z pracy lub zakupów. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żebyś zaprogramował klimatyzator zgodnie ze swoimi upodobaniami, a nawet harmonogramem dnia. Możesz przykładowo ustawić włączanie urządzenia o danej porze.