Motoryzacja

Czy w wypożyczanych samochodach można przewozić zwierzęta?

Wynajem auta w celu organizacji podróży w towarzystwie rodziny czy przyjaciół jest obecnie bardzo popularny. Wiele osób, wyjeżdżając z najbliższymi, chce zabrać ze sobą również ulubione zwierzę. Najczęściej jest to pies lub kot, jednak zdarzają się także bardziej egzotyczne gatunki. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy w wypożyczanych samochodach można przewozić zwierzęta. Zapraszamy do lektury dalszej części tekstu.

Przewóz zwierząt a przepisy ruchu drogowego

Przepisy ruchu drogowego w Polsce nie regulują zasad przewozu zwierząt w samochodzie. Nie istnieje żaden konkretny zapis dotyczący tego, w jaki sposób dane zwierzę ma być wożone autem. W przypadku organizacji podróży razem ze swoim pupilem należy kierować się ogólnymi przepisami stosowanymi w stosunku do przewozu rzeczy. Zwierzęta trzeba przewozić w taki sposób, aby nie utrudniało to kierowania pojazdem. Twój pupil nie może blokować widoczności kierującemu, swobodnie poruszać się po samochodzie, w tym wskakiwać na fotel kierowcy czy pasażera. Co więcej, zwierzęta muszą mieć zapewnione godne warunki podróży. Nie mogą być narażone na nadmierny stres, wynikający z przebywania w niekomfortowej pozycji.

Czy wypożyczalnie aut zgadzają się na przewóz zwierząt?

W związku z tym, że przewóz zwierząt samochodem nie jest zabroniony, wypożyczalnie umożliwiają klientom podróż w towarzystwie ich ulubieńców. Większość firm nie pobiera za to dodatkowych opłat, o ile przestrzegane są ustalone przez nie zasady.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Osoby zainteresowane transportem zwierząt wynajętym autem muszą zdawać sobie sprawę z faktu, iż są za nie w pełni odpowiedzialne, a co za tym idzie, odpowiadają za wszystkie możliwe szkody wyrządzone przez psa czy kota. Podróż nowym samochodem zawsze wiąże się z dużym stresem dla zwierząt. Nigdy nie wiadomo jak dany osobnik zachowa się w konkretnej sytuacji. Zwierzę może uszkodzić wnętrze auta, zostawić sierść na tapicerce czy zwyczajnie nabrudzić. W takiej sytuacji klient musi mieć świadomość, że zostanie obarczony dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą lub czyszczeniem wnętrza.

W jaki sposób bezpiecznie przewozić zwierzęta samochodem z wypożyczalni?

Wypożyczalnie, które umożliwiają klientom przewóz zwierząt w swoich samochodach, informacje na temat bezpiecznego transportu tych osobników umieszczają w swoim regulaminie. To w nim znajdują się prawa oraz obowiązki najemcy zainteresowanego krótkoterminowym wynajmem samochodówZwierzę musi być odpowiednio zabezpieczone w trakcie podróży. Oznacza to, że przez cały czas jej trwania musi znajdować się w specjalnym boksie transportowym. Większe gatunki należy przewozić na tylnych siedzeniach z użyciem szelek zabezpieczających. Pupil musi mieć również stały dostęp do wody oraz możliwość regularnego załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. W tym celu warto zadbać o częste postoje i przystanki na trasie. Zwierzę powinno być dodatkowo zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz hałasem.