Zdrowie i uroda

Czy stosunek przerywany może być urozmaiceniem życia seksualnego czy tylko przyczyną nerwic i nieplanowanych ciąż?

Opinie na temat stosunku przerywanego są jednoznacznie negatywne. Po pierwsze jest nieskuteczny jako sposób zapobiegania nieplanowanym ciążom. Jednocześnie może powodować zaburzenia o charakterze nerwicowym. Następstwem mogą być zaburzenia erekcji i niemożliwość osiągnięcia orgazmu. Czy oznacza to, że stosunek przerywany nie ma żadnych zalet?

Na czym polega stosunek przerywany?

Aby ocenić wady i zalety stosunku przerywanego, należy krótko opisać, na czym takie zbliżenie seksualne polega. Po pierwsze i najważniejsze: stosunek przerywany dotyczy wyłącznie penetracji, w której trakcie członek zostaje wprowadzony do pochwy. Mówienie o stosunku przerywanym przy seksie w parach jednopłciowym, seksie analnym czy oralnym jest pozbawione podstaw.  

Finałem klasycznego stosunku heteroseksualnego z penetracją waginalną jest wytrysk nasienia w ciele kobiety. Jeżeli celem współżycia nie jest poczęcie, to należy stosunek przerwać tuż przed wytryskiem. Oczywiście gra polega na tym, aby jak najdłużej wykonywać ruchy frykcyjne, ale zdążyć wyjąć prącie z pochwy przed ejakulacją. Dla większości partnerów seksualnych to bardzo stresująca sytuacja.

Aby uniknąć nerwowych ruchów i niepewności, czy kropla nasienia nie pozostała w pochwie, można zastosować najprostsze akcesoria erotyczne, czyli prezerwatywy. Kłopot w tym, że nie wszyscy chcą stosować kondomy – jedni z powodów etycznych (brak zgody na antykoncepcję), inni ze względu na dyskomfort uprawiania seksu „w gumce”. Antykoncepcja hormonalna budzi opory na kilku różnych płaszczyznach: etycznej, zdrowotnej, a często także ekonomicznej. Dotyczy to szczególnie młodych kobiet, które przed osiągnięciem pełnoletności mogą pójść na wizytę do ginekologa tylko w towarzystwie osoby dorosłej. Z tego powodu stosunek przerywany jest formą antykoncepcji, którą często wybierają młodzi kochankowie.

Czy stosunek przerywany ma tylko wady?

Trudno znaleźć jakiekolwiek informacje na temat dobrych stron stosunku przerywanego. W tym kontekście bardzo oryginalne podejście do tematu prezentuje specjalista reprezentujący  sklep z gadżetami erotycznymi Sexshopafrodyta– Jeżeli spotyka się dwoje młodych ludzi, aby po raz pierwszy uprawiać ze sobą seks, to stosunek przerywany nie jest najlepszą formą zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku doświadczonych kochanków. Jeżeli gry erotyczne rozpoczną się od seksu oralnego czy masturbacji, to następny wytrysk można znacznie oddalić w czasie. Po takim przygotowaniu mężczyzna może doprowadzić partnerkę do orgazmu, zanim sam będzie musiał ponownie ejakulować. Pomocne może okazać się też zastosowanie środków opóźniających wytrysk: lekkie znieczulenie penisa ułatwi kontrolowanie emocji i wytrysku. Tego typu praktyki seksualne wymagają doświadczenia i pełnego zaufania do drugiej osoby.

Oczywiście praktykowanie stosunków przerywanych wiąże się ze sporym ryzykiem. Chwila nieuwagi, silniejszy uścisk czy okrzyk rozkoszy mogą spowodować wtrysk. Jeżeli taka sytuacja powoduje silny stres, należy poszukać innych zabezpieczeń. Szczególnie wtedy, gdy chodzi o zbliżenia z nowym partnerem lub przygodny seks na imprezie. 

Pamiętając o negatywnych stronach stosunków przerywanych, nie należy zapominać, że mają one też kilka istotnych zalet. Najważniejsza jest swoboda: bezpośredni kontakt z ciałem partnera jest trudny do przecenienia. Korzyścią jest też brak jakichkolwiek skutków ubocznych, z którymi należy liczyć się w przypadku hormonalnych środków antykoncepcyjnych.