Biznes

Czy identyfikacja wizualna i branding to synonimy?

Określenia identyfikacja wizualna i branding są często traktowane jako synonimy. Zakresy znaczeniowe tych dwóch pojęć są zbliżone, lecz nie pokrywają się. Pierwsze oznacza wszystkie przedmioty z logo firmowym (nazwą firmy) – od papieru firmowego po kompletne systemy wystawiennicze. Drugie określa działania zmierzające do promocji brandu, w których używasz różnych elementów identyfikacji wizualnej.

Najważniejsze składniki identyfikacji wizualnej 

Corporate identity lub visual identity, czyli identyfikacja wizualna to zestaw zasad, które określają sposób projektowania firmowych materiałów wizualnych i graficznych, wykorzystywanych przy komunikacji marki. Kluczowe składniki identyfikacji wizualnej to logo, zdefiniowana precyzyjnie paleta kolorów firmowych oraz wybrany lub specjalnie stworzony, autorski font plus precyzyjnie zdefiniowana typografia. Niezbędne są też gotowe layouty (szablony) różnego rodzaju materiałów graficznych: od wizytówki, przez plakaty, banery firmowe, aż po kompletne systemy wystawiennicze – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. 

W skład wewnętrznych systemów wystawienniczych wchodzą ścianki wystawowe, roll-upy, banery, ścianki reklamowe i promocyjne, systemy ekspozytorów sufitowych. Natomiast w plenerze najlepiej sprawdzają się namioty reklamowe, skydancery, banery przystosowane do ekspozycji na otwartej przestrzeni (na fasadach, parkanach i specjalnie przygotowanych konstrukcjach reklamowych) oraz flagi masztowe i flagi plażowe. To właśnie flagi są konstrukcjami reklamowymi, które idealnie nadają się do promocji marki. Nawiązują do pierwotnego znaczenia flagi, pod którą zbierali się ludzie zjednoczeni wokół jakiejś idei, deklarujący przywiązanie do kreślonych wartości etycznych, reprezentujący podobny światopogląd lub czujących się wspólnotą etniczną. Podobne elementy identyfikacji stanowią podwaliny budowania zespołów również we współczesnych korporacjach, stowarzyszeniach zawodowych czy grupach tworzonych do realizacji konkretnych zadań.

Czym jest branding?

Jak już zostało powiedziane, branding to działania promujące markę, prowadzone z wykorzystaniem materiałów, które tworzą identyfikację wizualną. Przykłady wykorzystania różnych form reklamowych w kampaniach brandingowych podaje przedstawicielka producenta systemów wystawienniczych DisplayPlanet: – Jednym z ważniejszych elementów kampanii brandingowych jest umiejętne wykorzystanie drukowanych materiałów marketingowych. Baner w pasie drogowym, flagi masztowe przed siedzibą firmy, namioty firmowe na targach czy ścianki reklamowe w trakcie eventów promocyjnych są bardzo skutecznym sposobem budowania pozytywnych skojarzeń z marką. Operują dużymi powierzchniami i wysokiej jakości grafiką. Dzięki temu pozwalają łatwo utrwalić przekaz marketingowy w pamięci odbiorcy, czyli potencjalnego klienta. Materiały drukowane mają nie tylko dużą skuteczność, ale także bardzo atrakcyjną cenę. W wielu sytuacjach są optymalnym, chętnie wykorzystywanym narzędziem brandingowym.

Wracając do tytułowego pytania i zamykając temat, należy podkreślić, że identyfikacja wizualna jest ważnym elementem brandingu. Elementy identyfikacji wizualnej, czyli wszystkie materiały graficzne, które wykorzystują logo firmy, są narzędziem kampanii brandingowych. Celem brandingu jest takie wykorzystanie elementów identyfikacji wizualnej firmy, aby zbudować wokół marki pozytywne emocje i doświadczenia, które przełożą się na decyzje zakupowe klientów.