Botoks – co warto o nim wiedzieć, zanim umówimy się na zabieg?

Botoks to, obok kwasu hialuronowego, substancja najczęściej wykorzystywana w medycynie estetycznej. Jest zabiegiem skutecznym i sprawdzonym. Znalazła zastosowanie w zabiegach odmładzających, ale też leczeniu migreny, nadpobudliwości i bruksizmu (zgrzytania zębami). Myślisz o zabiegu toksyną botulinową? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć, zanim umówisz się na wizytę.

Botoks (toksyna botulinowa) w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa (w skrócie – botoks lub botox) jest sprawdzonym i bezpiecznym preparatem stosowanym w klinikach medycyny estetycznej na całym świecie. W naturze wytwarzana jest przez bakterie i w dużych dawkach stanowi truciznę dla człowieka i zwierząt. Jednak w zabiegach botoksem na twarz używa się bardzo małych stężeń preparatu, zatem nie zagraża on naszemu zdrowiu. Wpływa tylko na okolicę, w którą został wstrzyknięty. Preparat podaje się domięśniowo – powoduje to unieruchomienie mięśni, przez co nie mogą się one kurczyć. Z zabiegu toksyną botulinową skorzystasz m.in. w katowickiej Klinice Miracki.

Botoks ma wszechstronne zastosowanie i w klinikach medycyny estetycznej służy do:

  • wygładzania zmarszczek,
  • zmniejszania łojotoku skóry,
  • niwelowania nadpotliwości,
  • hamowania bruksizmu,
  • leczenia migreny.

Jak działa botoks na zmarszczki?

Mechanizm działania botoksu opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie dochodzi do zjawiska kurczenia się mięśni, a w efekcie powstawania zmarszczek mimicznych. Zastosowanie preparatu zapobiega powstawaniu nowych bruzd i pogłębianiu się już istniejących. Botoks jest szczególnie skuteczny w usuwaniu zmarszczek w górnej części twarzy (botoks na czoło), gdzie powstaje tzw. lwia zmarszczka i poprzeczne zmarszczki czoła. Można również unosić kąciki ust botoksem, korygować dziąsłowy uśmiech, redukować „kurze łapki” w okolicy oczu. Toksyna botulinowa „odzwyczaja” skórę od marszczenia się. W efekcie opóźnia się powstawanie zmarszczek na długo przed tym, nim dadzą o sobie znać. Dlatego zabieg czasem wykonuje się profilaktycznie.

Seria bardzo gęstych ostrzyknięć toksyną botulinową w minimalnych dawkach powoduje, że gruczoły w skórze twarzy zostają „wyciszone”, pory zamykają się i nie wyrzucają na zewnątrz naskórka substancji powodujących błyszczenie i świecenie. Aplikowany we właściwy sposób preparat daje bardzo naturalny efekt odmłodzenia skóry. Twarz nabiera zdrowego wyglądu.

Dla kogo jest zabieg botoksem?

Botoks to idealny zabieg dla osób, które oczekują spektakularnego i niemal natychmiastowego efektu odmłodzenia i wygładzenia skóry twarzy. Można zaliczyć go do tzw. zabiegów lunchowych, które są tak szybkie i mało inwazyjne, że można wykonać je w przerwie na lunch. Ostrzykiwanie botoksem wykonane przez sprawdzonego specjalistę jest bezpieczne, niemal bezbolesne, a ślady po nim praktycznie niewidoczne.

Efekty zabiegu utrzymują się przez kilka miesięcy, zwykle około pół roku. Mimo że rezultaty po pewnym czasie zanikają, nie dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu skóry. Zazwyczaj jest lepiej niż przed zabiegiem, ponieważ dzięki wstrzymywaniu skurczu mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczy się przez dłuższy czas, a bruzdy się nie pogłębiają. Aby wzmacniać efekty i zapobiegać powstawaniu kolejnych zmarszczek, botoks warto powtarzać. Każdy następny zabieg dodatkowo wydłuża czas utrzymywania się rezultatów. Botoks można powtarzać co 6-7 miesięcy, ale nie częściej niż raz na kwartał.

Zabieg nie jest wskazany w następujących przypadkach:

  • choroby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • stosowanie leków wywołujących relaksację mięśni,
  • ciąża i okres karmienia,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegu botoksem, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.