Jak stworzyć swój capsule wardrobe? Poznaj kilka wskazówek

Szafa kapsułowa od kilku sezonów jest czymś, co wzbudza ogromne emocje. W takiej szafie powinno znaleźć się tylko kilka sztuk ubrań, które można ze sobą łączyć w różne kombinacje i tworzyć z nich klasyczne i wysmakowane stylizacje. Co trzeba wiedzieć o capsule wardrobe? Jak ją skomponować?

Jakość ponad ilość

W przypadku szafy kapsułowej najważniejszą sprawą jest jakość ubrań. Muszą one być estetyczne, wykonane z trwałych materiałów, które są przyjemne w dotyku i nadają się do tego, by często je prać. W przypadku garderoby kapsułowej chodzi o zminimalizowanie ilości ubrań. Ma ich być jak najmniej. Powinny znaleźć się w niej bluzy damskie, spodnie — eleganckie i sportowe, koszulki, proste sukienki i kilka rodzajów butów. Najważniejszy jest jednak umiar. Zamiast pięciu bluz w różnych kolorach i różnych wzorach, masz mieć jedną — uniwersalną, ładną i taką, którą będziesz mogła wykorzystać na wiele sposobów. Ideą szafy kapsułowej jest to, by zmniejszyć konsumpcjonizm i w końcu mieć tyle ubrań, ile rzeczywiście jest potrzebne. Dlatego właśnie ważne jest, by zamiast bardzo tanich produktów kiepskiej jakości wybrać coś zdecydowanie trwalszego. Dzięki temu na zakupy można chodzić rzadziej. Może się wydawać, że ma to niewielkie znaczenie, ale ograniczenie zakupów, to ograniczenie produkowanych odpadów, które zanieczyszczają środowisko, a czasami także przeciwstawienie się działaniu fabryk odzieżowych, które wykorzystują do pracy nieletnich. Kupując mniej ubrań, można sobie pozwolić na wybieranie produktów droższych, a co za tym idzie – produktów lepszej jakości. Dlatego też takie ważne jest, by dobrze przemyśleć zakup każdej kolejnej sztuki ubrania. Czy jest Ci potrzebna? Czy pasuje do Twojej kapsuły?

Uniwersalne zastosowania

W przypadku szafy kapsułowej powinnaś stawiać na ubrania o uniwersalnych kolorach i krojach. Dzięki temu dają one więcej możliwości łączenia ich ze sobą w różne zestawy. Pozwala to na stworzenie z kilku sztuk odzieży wielu różnych stylizacji, więc nikt postronny wcale nie musi wiedzieć, że Twoja szafa jest bardzo mała. Stawiaj na kolory, które łatwo dopasować do innych – biel, czerń, szarość i granat. Jeśli lubisz żywe kolory, to także możesz mieć ubrania w tych odcieniach. Pamiętaj jednak, że nie powinny one zdominować całej stylizacji. Możesz więc wybrać kolorowe bluzy damskie połączone z klasycznie czarnymi spodniami i butami.

Dopasowane do sylwetki

Skoro w garderobie masz mieć mało ubrań… to wszystkie powinny podkreślać Twoje walory. W szafie kapsułowej nie ma miejsca na ubrania, które źle leżą, uciskają albo po prostu wiszą na ciele jak na wieszaku. W tym wypadku każdy kolejny element garderoby musi być doskonale dobrany do proporcji ciała. Pamiętaj, że odzież kiepsko dopasowana nie będzie się nadawała do takiej szafy z jednej przyczyny — bardzo szybko będziesz chciała wymienić ją na inną. Szkoda na to czasu i pieniędzy. Powinnaś od razu szukać ubrań idealnych, które wymienisz dopiero gdy Ci się znudzą, a nie dlatego, że źle w nich wyglądasz.