Jak płacić kartą kredytową w sieci w bezpieczny sposób?

Bankowość bezgotówkowa na stałe wrosła w system finansowy i planowanie budżetowe wielu Polaków. Nikogo nie dziwi używanie kart debetowych, płacenie telefonem czy coraz nowsze formy płatności bezkontaktowej. Wiele osób wybiera również korzystanie z płatności internetowych. Pożyczka czy kredyt online są wygodniejsze niż wizyta w oddziale bankowym. Co więcej, często debet jest przyznawany szybko i na niski procent. Jednym z popularniejszych sposobów wykonywania płatności w Internecie jest wykorzystywanie do tego karty kredytowej. Jak jednak sprawić by być bezpiecznym przy takich płatnościach? Jak w ogóle działają karty kredytowe? Czy lepiej wybrać wirtualną kartę kredytową czy połączoną z kontem bankowym?

Jak działają karty kredytowe?

Wiele osób nigdy nie korzystało z karty kredytowej – wydaje się im, że jest to skomplikowane i można łatwo wpaść w pułapkę kredytową. I oczywiście, zdarzają się takie sytuacje, jednak po poznaniu mechanizmu użytkowania karty kredytowej odpowiedzialny użytkownik będzie bezpieczny. Karta kredytowa to nic innego jak dodatkowe środki przyznane w formie kredytu krótkoterminowego. Limit kredytowy może być wykorzystany w całości lub też tylko w części. Najważniejszą zasadą jest to, że w przypadku braku pokrycia limitu w okresie miesięcznym spłaty dokonuje się jedynie za odsetki od kwoty wypożyczonej. Jednocześnie gdy w okresie zapadalności na koncie brak jest debetu nie trzeba pokrywać żadnych kosztów obsługi długu. Dzień zapadalności jest ustalony w czasie podpisywania umowy. Pieniądze, które spłacają limit muszą być na koncie w momencie księgowania, a zatem powinny przeleżeć na nim minimum całą noc. Dlatego karta kredytowa to krótkoterminowy kredyt online – należy go spłacać w okresie miesięcznym, jeśli nie chce się ponosić dodatkowych kosztów. Dla odpowiedzialnego finansowo i świadomego użytkownika może być to wygodna forma uzyskania środków na krótki okres czasu. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jakie procedury zachować by być bezpiecznym w sieci? 

Karty kredytowe bywają bardzo często wykorzystywane do płatności internetowych. Aby zapobiegać oszustwom konieczne jest zachowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Po pierwsze płatności kartą kredytową należy dokonywać na bezpiecznych stronach. Na pasku adresu internetowego powinna być specjalna kłódka informująca o zabezpieczeniu strony przed inwigilacją z zewnątrz. Przy płatności kartą kredytową należy zwracać uwagę na wiarygodność strony. W przypadku obawy, że dane karty mogły wyciec do oszustów należy ją niezwłocznie zablokować w banku i poprosić o wydanie nowej. 

Wirtualna karta kredytowa – dodatkowe zabezpieczenie przed utratą środków

Alternatywą dla klasycznych kart kredytowych są te wydawane wirtualnie. Mają one takie same dane jak karty fizyczne, jednak są tymczasowe – można je usunąć i bardzo szybko zawnioskować o nową. Są również przedpłacone – oznacza to, że można wykorzystać jedynie środki, które zostały wcześniej wpłacone na kartę. Chroni to przed oszustami – nawet w razie kradzieży numeru złodzieje nie wypłacą więcej niż się na karcie znajduje.