Life Style

Jak malować farbami w sprayu?

Farby w sprayu nadają się świetnie do wielu kreatywnych zastosowań. Można je aplikować bardzo szybko, bez użycia dodatkowych akcesoriów i na różne powierzchnie. Jednak satysfakcjonujące posługiwanie się puszką z aerozolem wymaga starannego przygotowania miejsca pracy, dużej wprawy i zachowania zasad ostrożności. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, zapoznaj się z syntetycznym poradnikiem na temat malowania farbami w sprayu.

Jeżeli dopiero zamierzasz wykorzystać farby i media malarskie w sprayu w swojej pracy, pamiętaj o najważniejszej zasadzie: zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. Przede wszystkim tych, które dotyczą bezpieczeństwa pracy i rodzaju podłoży, które można daną farbą malować.

5 zasad użycia farb w sprayu

Zalecenia dotyczące użycia sprayów wynikają zarówno procesu aplikacji farby, jak i przygotowania się do pracy. Większość z nich związana jest właściwościami aerozolu, czyli drobnych kropelek farby rozpylonych w powietrzu, które są wyrzucane pod dużym ciśnieniem. Używanie farb w sprayu wymaga zastosowania się do pięciu kluczowych zaleceń:

  • zabezpieczenie stanowiska – jeżeli malujesz w pomieszczeniu, umieść przeznaczone do pokrycia farbą obiekty na folii malarskiej rozłożonej na podłodze: to konieczne, bo farba w postaci aerozolu rozprzestrzenia się łatwo w powietrzu i pokrywa wszystko, co znajduje się w sąsiedztwie malowanego przedmiotu – folia zabezpiecza też schnącą farbę przed osadzaniem się kurzu z podłogi,
  • ubiór ochronny – do malowania najlepszy jest długi fartuch, rękawice ochronne, czepek, okulary i maseczka jednorazowa – stosowanie środków ochrony osobistej ma szczególnie duże znaczenie w czasie malowania w zamkniętych pomieszczeniach,
  • przygotowanie powierzchni do malowania – przed malowaniem każdą powierzchnię należy oczyścić i odtłuścić (umyć wodą, przetrzeć benzyną ekstrakcyjną lub innym rozpuszczalnikiem dostosowanym do danego materiału), a nierówności wygładzić papierem ściernym – aby zwiększyć przyczepność farby, należy zagruntować powierzchnie przeznaczone do malowania,
  • technika malowania – przed użyciem potrząsaj puszką przez 1-2 minuty, następnie skieruj dyszę w stronę malowanego przedmiotu lub powierzchni i zbliż na odległość 20-30 cm, naciśnij dyszę i przytrzymaj przez 1-2 sekundy – nie aplikuj farby przez dłuższy czas w jednym miejscu, aby nie doprowadzić do powstania zacieków: najlepsze efekty daje nakładanie farby płynnymi ruchami ręki i stosowanie wielu warstw kładzionych „mokre na mokre”, aż do uzyskania pożądanego efektu, 
  • czyszczenie narzędzi – jeżeli cała farba nie została zużyta, obróć puszkę do góry dnem i kilka razy naciśnij dyszę, aby oczyścić ją z farby – jeżeli dysza zaschnie, można ją wymienić na nową, np. zdjętą z innej puszki.

Przedstawione porady są na tyle uniwersalne, że można je stosować do wszystkich farb w sprayu. W przypadku konkretnego produktu zawsze nadrzędne są zalecenia producenta. Szczególną ostrożność należy zachować w czasie aplikacji farb olejnych: w pomieszczeniu powinna być dobra wentylacja, a drogi oddechowe trzeba koniecznie zabezpieczyć odpowiednią maską.

Najważniejsze zastosowania farb w aerozolu

Jednym z najbardziej spektakularnych zastosowań farb w sprayu jest malowanie graffiti. To sztuka podwójnie trudna: wymaga wysokich umiejętności malarskich i opanowania warsztatu oraz odwagi, aby malować w przestrzeni miejskiej. Oczywiście można zrobić graffiti na prywatnej posesji lub na specjalnie przygotowanej do tego celu ścianie, ale takie działanie ma niewiele wspólnego z prawdziwym street artem. 

O innych pracach malarskich, które można wykonać farbami w aerozolu, mówi specjalistka reprezentująca sklep z akcesoriami do rękodzieła Loveart: – Farby w sprayu są bardzo chętnie wykorzystywane przez rękodzielników. Doskonale nadają się do malowania miejsc trudno dostępnych i obiektów złożonych z drobnych elementów. Dobrym przykładem są różnego rodzaju plecionki, w tym np. wyroby z wikliny. Pokrywanie mgiełką farby świetnie sprawdza się także przy malowaniu przedmiotów wrażliwych na uszkodzenia, np. zasuszonych kwiatów i roślin. Bardzo ciekawe efekty daje też użycie farby w aerozolu do malowania z zastosowaniem szablonów.

Farby w sprayu najlepiej sprawdzają się przy malowaniu większych powierzchni i całych przedmiotów. Jednak można ich też użyć do malowania drobnych detali – wystarczy zamaskować folią, papierem i taśmą malarską te miejsca, które mają pozostać wolne od farby.