Zdrowie i uroda

Co warto wiedzieć o fobiach?

Fobie mogą przybierać różne formy, w każdym przypadku są jednak problemem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czym jest fobia? W jaki sposób można z nią walczyć?

Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, który objawia się silnym lękiem przed jakimś przedmiotem lub sytuacją. Lęk jest bardzo silny i pojawia się w konkretnych okolicznościach. Jednym z najbardziej znanych problemów jest klaustrofobia, czyli atak paniki pojawiający się w chwili, gdy osoba dotknięta takim zaburzeniem znajduje się w ciasnym pomieszczeniu. Znana jest też agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią. Fobia może się też wiązać z pająkami, wężami, niektórymi sytuacjami lub przedmiotami.

Sporym problemem jest też fobia społeczna, polegająca przede wszystkim na lęku w kontaktach z innymi ludźmi i ich oceną. Jak można pomóc osobie, która ma problem z takimi lękami? Podstawą leczenia staje się terapia behawioralna, dzięki której pacjent może być stopniowo oswajany ze swoimi lękami. W niektórych przypadkach pomocne mogą się stać leki przeciwdepresyjne, pomagające pacjentowi w walce z codziennymi wyzwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *